Príspevky je potrebné dodať s predpísanými náležitosťami vždy v elektronickej podobe, emailom na adresu dostalova@solen.sk, redakcia@solen.sk. Nevyžaduje sa dodanie rukopisu v tlačenej podobe.
Redakcia si vyhradzuje právo na drobné štylistické úpravy textu bez konzultácie s autorom, s ktorými sa autor oboznámi pri autorskej korektúre, ako aj na zamietnutie textu, ktorý obsahovo nezapadá do koncepcie časopisu alebo nebol schválený odborným recenzným posudzovaním. Práca s formálnymi nedostatkami sa vráti autorovi na prepracovanie.
Redakcia si vyhradzuje právo na vlastný manažment zaraďovania nevyžiadaných rukopisov, ktoré prešli recenzným konaním. Vzhľadom na praktické zameranie časopisov vás prosíme, aby bol príspevok napísaný zrozumiteľne, s dôrazom na praktické využitie podaných informácií v klinickej praxi.
Autor aj spoluautori sú povinní oboznámiť sa s pravidlami publikačnej etiky (nižšie v texte). Pri odovzdávaní článku na publikovanie je hlavný autor povinný poslať redakcii písomné vyhlásenie, že celý autorský kolektív je uzrozumený s pravidlami publikačnej etiky a že nie je reálna prekážka na publikovanie článku.
Právne vzťahy vydavateľstva s autorom sú upravené v zmysle ustanovení Autorského zákona.
Všetky vyžiadané články v časopise sú honorované.
Uverejnenie článkov, ktoré boli prijaté na publikovanie, je pre autorov bezplatné.
Editoriál
Hlavná téma – prehľadové články na špecifickú tému
Prehľadové články – komplexný prehľad aktuálnej problematiky z oblasti epidemiológie, klinickej patofyziológie, diagnostiky, liečby a prevencie cievnych ochorení, krvácavých porúch a pridružených ochorení – max. 9 strán vrátane príloh a citovanej literatúry
V prípade spracovávania obsiahlejšej tematiky je možné po dohode s redakciou rozdeliť príspevok do niekoľkých častí.
Štruktúra prehľadového článku: súhrn, kľúčové slová, úvod, vnútorné členenie na menšie odseky alebo podnadpisy, záver, literatúra
Článok, prosím, píšte s dôrazom na jeho praktické využitie pre lekárov zaoberajúcich sa cievnymi ochoreniami.
Pôvodné články a kazuistiky – štúdie, skúsenosti z praxe, vlastné pozorovania, zaujímavý prípad z vlastnej praxe, konkrétne liečebné postupy spracované formou publikácie – max. 7 strán vrátane príloh a citovanej literatúry
Štruktúra pôvodnej práce: súhrn, kľúčové slová, úvod, materiál a metódy alebo súbor pacientov a metódy, výsledky, diskusia, záver, literatúra
Štruktúra kazuistiky: súhrn, kľúčové slová, úvod, opis vlastného prípadu (kazuistika), diskusia, záver, literatúra
Súčasťou článku by mala byť informácia, prečo si kazuistika zasluhuje publikovanie.
Lieky a liekové skupiny – liekové profily, indikácie, interakcie, nežiaduce účinky liekov, terapeutické využitie konkrétneho lieku (liečiva) v klinickej a ambulantnej praxi, klinické skúšania (priebeh a výsledky štúdií) – max. 5 strán
Štruktúra článku: úvod, farmakodynamika, farmakokinetika, mechanizmus účinku, toxicita, záver
Z histórie medicíny - kratšie príspevky o významných osobnostiach dejín medicíny, o medzníkoch, ktoré znamenali veľký pokrok pre medicínu všeobecne alebo konkrétne pre odbory zaoberajúce sa vaskulárnymi ochoreniami
Odborné podujatia – správy a postrehy z odborných (domácich a zahraničných) podujatí prinášajúce praktické výstupy, poznámky pre prax, odporúčania – 3 - 4 strany
Informácie a komentáre – predstavenie zaujímavého projektu, štúdie, postrehy z domácej a zo zahraničnej odbornej literatúry, zápisnice, komentáre...
- Názov článku v slovenskom aj anglickom jazyku – max. do 10 slov, vystihujúci podstatu článku
- Meno hlavného autora v plnom znení s titulmi, pracovisko, kompletná adresa vrátane telefonického a e-mailového kontaktu
- Mená spoluautorov v plnom znení s titulmi a ich pracoviská
- Krátky výstižný súhrn predloženej práce v slovenskom aj anglickom jazyku + najmenej 5 kľúčových slov v oboch jazykoch
Súhrn sa spracúva iba pri prehľadových článkoch, pôvodných prácach a kazuistikách v rozsahu 200 – 300 slov.
Prehľadové práce: bez členenia
Pôvodné práce: súhrn je nutné rozdeliť do častí:
- Cieľ/Úvod
- Materiál a metódy alebo Súbor pacientov a metódy
- Výsledky
- Záver
Samotný text sa rozdeľuje na časti: úvod, materiál a metódy/súbor pacientov a metódy, výsledky, diskusia a záver.
Anglický súhrn (summary) sa člení a prispôsobuje charakteru článku rovnako ako v slovenskom jazyku: Purpose; Materials and methods alebo Patients and methods; Results; Conclusion
Kazuistiky: súhrn je nutné rozdeliť do častí:
- Cieľ/Úvod
- Prípad
- Záver
Samotný text sa rozdeľuje na časti: úvod, kazuistika/opis prípadu, diskusia a záver.
Anglický súhrn (summary) sa člení a prispôsobuje charakteru článku rovnako ako v slovenskom jazyku: Purpose; Case; Conclusion
- Text + tabuľky alebo grafy a obrázky ako samostatné prílohy (zaradené buď na konci textu alebo v samostatných súboroch) v čo najlepšej kvalite a dostatočne veľkom rozlíšení s presnými legendami
Tabuľky sa musia dať editovať – formáty Word, Excel (nie súbory bmp, jpg a pod.).
Vzhľadom na slovenský časopis určený pre slovenských čitateľov – lekárov zaoberajúcich sa vaskulárnymi ochoreniami treba všetky prebraté obrázky, tabuľky či grafy preložiť do slovenčiny!
- Zoznam literatúry – max. 20 citácií uvádzaných v guľatých zátvorkách a číslovaných v texte chronologicky – podľa prvého výskytu v texte
Článok by mal byť ukončený stručnými závermi, odporúčaniami a postupmi.
Na publikovanie budú prednostne zaradené práce, ktoré citujú a odkazujú na články uverejnené v časopise Vaskulárna medicína.
- Písmo Times New Roman, veľkosť 12, riadkovanie 1,5.
- Počet strán v závislosti od druhu príspevku.
- Článok členiť na menšie prehľadnejšie odseky, v prípade potreby použiť podnadpisy a jednoduché členenia, pri pôvodných prácach a kazuistikách dodržať požadované členenie opísané v náležitostiach rukopisu.
- Všetky skratky musia byť pri prvom použití vysvetlené.
- Zátvorky sú vždy guľaté ( ).
- Zdomácnené cudzie výrazy písať buď v súlade s pravidlami slovenského pravopisu, alebo v pôvodnej latinskej podobe.
- V texte, prosím, zreteľne vyznačte odkazy na všetky grafické znázornenia, tabuľky alebo grafy treba vytvoriť pomocou MS Word alebo MS Excel.
- Pri písaní všetkých prác (prehľadových, pôvodných prác a kazuistík) prosíme, aby text zodpovedal všeobecným zákonitostiam spisovnej slovenčiny určeným pre odbornú publikáciu (napr. pri opise prípadu v kazuistike treba uvádzať celé vety s plnovýznamovými slovesami, nie heslovito a ako výpočet laboratórnych vyšetrení);
Texty určené na recenziu musia byť spracované gramaticky a štylisticky správne.
Bibliografické odkazy v texte uvádzať číslicou v guľatých zátvorkách a v poradí, v akom sú citované prvýkrát (nie abecedne). Nasledujúce odkazy na rovnaký zdroj sa označujú rovnakým číslom ako pri prvej zmienke.
Do zoznamu referencií na konci textu uviesť autorov do počtu 3 autorov. Pri väčšom počte ako 3 autori treba uviesť prvých 3 autorov, za ktorými nasleduje skratka „et al“.
Pri uvádzaní citovaných autorov vo vlastnom texte (napr. Culine et al. porovnali...) treba zjednotiť skratky et al. v celom texte aj v zozname literatúry. Zároveň za citovaným autorom napísať aj odkaz na zoznam literatúry (Culine et al. (15) porovnali...).
Vyhýbať sa odkazom na abstrakty, nepublikované pozorovania, osobné oznámenia. Preferovať súčasné citácie (z ostatných 3 rokov).
Úprava bibliografických odkazov sa prispôsobuje formátu citácií v databázach MEDLINE/PUBMED.
Redakcia odporúča, aby sa citovali aj slovenské a české práce, ktoré sa zaoberajú danou problematikou. Zásadným odporúčaním sú aj citácie článkov uverejnených v časopise Vaskulárna medicína, čo zvyšuje odbornú úroveň tohto periodika.
Príklad citácie článku v časopise
- Saraf K, Morris PD, Garg P, et al. Non-vitamin K antagonist oral anticoagulants (NOACs): clinical evidence and therapeutic considerations. Postgrad Med J. 2014;90(1067):520-528.
- Graff J, Harder S. Anticoagulant therapy with the oral direct factor Xa inhibitors rivaroxaban, apixaban and edoxaban and the thrombin inhibitor dabigatran etexilate in patients with hepatic impairment. Clin Pharmacokinet. 2013;52(4):243-254.
Príklad citácie elektronického článku
Príklad na citovanie monografie
- Šefránek V. Chirurgia obliterujúcich ochorení extrakraniálneho úseku mozgových tepien. Bratislava: Slovac Academic Press, 1997. 112 s.
- Kubisz P, Staško J, Dobrotová M, et al. Hematológia a transfuziológia. 1. vyd. Praha: Grada Publishing, a. s.; 2006. 324 s.
- Fauci AS, Braunwald E, Isselbacher KJ, et al. Harrison´s Principles of Medicine. 14th ed. New York: McGraw-Hill Professional, 1998.
Príklad na citovanie kapitoly knihy, resp. článku v zborníku
- Nenutil R. Standardizace histopatologické diagnostiky kolorektálního karcinomu. In: Vyzula R, Žaloudík J, eds. Rakovina tlustého střeva a konečníku. Praha, Czech Republic: Maxdorf, 2007. 96–102 s.
- Enzinger FM, Weiss SW. Ischemic fasciitis (Atypical decubital fibroplasia). In: Sharon WW, John RG, eds. Soft Tissue Tumors. 4th ed. St. Louis, MO: Mosby, 2001. 276–278 p.
Poďakovanie
Na záver príspevku môžete uviesť poďakovanie grantovým agentúram či iným podporovateľom vašej práce.
Príklady:
Práca bola podporená grantom Agentúry pre podporu výskumu a vývoja č. APVV-0016-11 a grantom Univerzity Komenského č. UK/470/2012.
Táto práca vznikla s podporou projektu štrukturálnebo fondu EÚ. ITMS:26220220163.
Zároveň sa môžete poďakovať aj spolupracovníkom, ktorí nie sú medzi spoluautormi článku.
- Portrétová fotografia autora článku (ak je viac spoluautorov, iba prvého – hlavného autora, prípadne autora, ktorého kontakt bude uvedený vo vizitke na konci článku).
- Vyhlásenie, že článok nebol uverejnený ani ponúknutý na uverejnenie v inom časopise.
- Vyhlásenie, že autor aj spoluautori sa oboznámili s pravidlami publikačnej etiky (dostupné v plnom znení na internetovej stránke časopisu) a že nie je žiadna prekážka na publikovanie článku.
- Vyhlásenie o potenciálnom konflikte záujmov autora.
Celé Pokyny pre autorov časopisu Vaskulárna medicína si môžete stiahnuť ako súbor vo formáte PDF: